Çatı Kaplama Üzerinde Güneş Enerji Santrali Yapılması

Elektrik maliyetlerini düşürmek isteyen konut ve işyeri sahipleri çatılarına güneş enerji santrali kurdurabilirler. Böylece güneş enerji santrali sayesinde kendi elektriklerini üretebilirler. Çatı üzerine

 ges kurdurmanın da belirli şartları ve maliyeti bulunuyor. İklimin ve çatının müsait olduğu her binaya güneş enerji santrali kurabilirsiniz.

 

 Çatı Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

 

 Elektrik maliyetlerinin artması sonucunda bireysel ve tüzel tüketiciler çatı üstü güneş paneli kurdurarak çatı ges uygulamasına geçiyorlar.

 

 Çatının ve ekonomik durumun müsaitliğine göre her konut sahibi çatı ges kullanabilir. Geniş bir kullanım alanına sahip çatı üstü güneş enerji santrali uygulamaları özellikle organize sanayi bölgelerinde sıklıkla tercih ediliyor. Depolama alanlarında, tarım ve hayvancılık tesislerinde, AVM, otel, hastane, akaryakıt istasyonları gibi binalarda çatı ges görebilirsiniz.

 

 Çatı Güneş Enerjisi Avantajları

 

 12 Mayıs 2019’da yayınlanan Lisansız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında çatı üstü güneş enerji santrali kurulmasına ek faydalar getirilmiştir. Son dönemde düşen ekipman ve sistem kurulu fiyatları sayesinde işletmeler çatı üstü güneş paneli kurdurmaya yöneliyorlar.

 

 Ticaret tarifesinde elektrik kullanan işletmeler çatı ges kurdurduklarında ortalama 5-6 yılda ges kendini amorti ediyor. İlk kurdurulan çatı üstü güneş paneli ürünlerin ömrü 25 yıl olduğuna göre, yaklaşık 19 yıl elektrik parası ödemiyorsunuz. Yeni teknolojiyle üretilen çatı üstü güneş paneli ürünlerin ömrü 30 yıla çıkarıldığını da unutmayın.

 

 Çatı Kaplama Üzerine GES Nasıl Kuruluyor?

 

 Çatı kaplama üzerine çatı ges kurdurmaya karar verdiğinizde öncelikli olarak firmanızı çok iyi seçmelisiniz. Firmanın çatı kaplama güneş enerji santrali kurma konusunda deneyimli ve profesyonel olması önemlidir. Anlaştığınız firma mühendisleri binanızı ve çatınızı inceledikten sonra ges projesini çizme ve onaylatma işlemine başlıyorlar.

 

 Önceki yıllarda çatı kaplama üzerine çatı üstü güneş paneli montajları sonucunda çatının su aldığı şikâyetleri alınıyordu. Çatıya yük bindirmesinin yanı sıra güneş enerji santrali montajının vidalarla yapılması nedeniyle çatının delinmesi ileride sorun çıkarabiliyor.

 

 Çatıyı Delmeden GES Montajı

 

 Çatıya kurulan ges sorunlarını ortadan kaldırmak için sandviç panel üreticileri çözüm arayışına girdiler. Sızdırmazlık sorununu ortadan kaldırmak ve ges yükünü azaltmak için konsrüksiyon sistemini geliştirdiler. Çatı üzerine özel olarak yerleştirilen alüminyum aparat ile çatıyı delmeden çatı üstü güneş paneli monte edilebiliyor. 

 

 Bu tip uygulama sayesinde çatıya delik açılmadan çatı ges monte ediliyor. Sıfır sızdırmazlık sağlamakla beraber çatıya binen ges yükü de azaltılmış oluyor.

Add Comment

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×