Dünya tarihi boyunca sınırsız ve doğal enerji arayışı her zaman sürmüştür. Bunun için pek çok deney yapılmış, teoriler ortaya atılmıştır. Bu konu üzerinde 1970’li yıllardan bu yana kadar güneş enerjisi kullanımı ortaya çıkmış, yıllar ilerledikçe bu konu üzerine olan çalışmalar ve alınan sonuçlar da artmıştır. Bunun bir sonucu olarak bugün, güneş enerjisiyle çalışan araçlar dahi söz konusu olmaktadır. Güneş enerjisinin en çok kullanıldığı yerler ise, evlerde güneş enerjisi panelleri aracılığıyla olmaktadır. Böylece kullanıcılar, bu faydaları sağlamaktadır.

  • Güneş enerjisi panelleri ile her zaman sıcak su bulunabilmektedir.
  • Bu paneller ile kişiler kendi elektriğini üretebilmektedir.
  • Tamamen doğal ve sınırsız olan bu paneller, çevre adına herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır.
  • Güneş panelleri bakımı oldukça kolaydır ve yoğun bir bakım gerektirmemektedir.

Güneş enerjisi panelleri hakkında yanlış bilinen bir nokta, bu sistemlerde yalnızca yaz aylarında verim alındığıdır. Ancak bu sistemler, her mevsim ve her hava koşulunda hizmet vermektedir. Zira bu paneller sıcaklığa göre değil, güneş ışınlarına göre çalışmaktadır. Bu nedenle bu sistemlerden, her zaman verim almak mümkün olmaktadır. Bulutlu bir günde de bu sistemler çalışmaktadır. Bu konuda yalnızca, elektrik üretimi azalmaktadır. Güneş panellerinde bulunan vakumlu tüpler aracılığıyla güneş ışınları, açı ve doğrultu farkı olmaksızın alınabilmektedir. Bakım açısından da oldukça kullanışlı olan bu paneller, hemen hemen bakım gerektirmemektedir.

Güneş enerjisi panelleri, kurulduktan hemen sonra enerji üretimine başlamaktadır. Burada üretim, yalnızca gündüzleri yapılmaktadır. Bu sistemlerden alınan verim, günlük koşullara göre farklılık göstermekle beraber, yüzde 15 ile 20 arasında seyretmektedir. Alınan verimi etkileyen faktörlerden bir tanesi de, güneşlenme süresi olarak bilinmektedir. Bu konuda kış aylarında güneşlenme süresi az olduğu için, görece daha az verim alınmaktadır. Güneşlenme süresi uzadıkça, verim de artmaktadır.

Bu panellerin yerleştirilmesi konumu, en önemli konulardan bir tanesidir. Burada panellerin yönü, kurulacak binaya göre belirlenmektedir. Bu konuda hangi ülke ve yarım kürede olunduğu gibi konular da önemlidir. Örnek olarak ülkemizde bu paneller, güneye doğru olmaktadır.

Snk Yapı

Add Comment

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×