Çatı Üzerinde Güneş Paneli Temizlik Ve Bakım

Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde bulunan güneşten gelen ışık ve ısının elektrik enerjisine çeviren güneş panelleri neredeyse her evde kullanılmaktadır. Güneş panelleri üzerinde bulunan güneş ışınlarını alan hücreler akım oluşturmaya başlar. Güneş panelinin kurulacağı yerin genel mevsim koşullarına göre paralel bağlanan veya seri bağlanan düzenekler ile iş yerleri, evler gibi yaşam alanlarına enerji sağlanır. Güneşteki ısı ve ışık enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesi ile her türlü elektrikli alet kullanılabilir.

 

 Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Temizlenir?

 

 Güneş enerji panelleri ilerleyen zaman içerisinde kirlenerek fonksiyonelliğini kaybedebiliyor. Böyle durumlarda güneş paneli temizlik ve bakım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Çok hassas olan bu yapıların temizliği özel solüsyonlar ile sağlanmaktadır. Kuş dışkısı, kir ve toz gibi maddelerin bozulmaya yol açabilirler.

 

 Bunu önlemek için ise güneş paneli temizleme solüsyon ve güneş paneli temizleme ekipmanlarının kullanılması gerekir. Her yıl 2 ya da 3 defa mikrofiber bez ile özel güneş paneli temizleme solüsyonu kullanılarak güneş paneli temizlik işlemi yapılmalıdır. Bu işlemin ardından ise su ile durulama yaparak silinmelidir.

 

 Güneş paneli temizleme solüsyonu dışında başka bir şey kullanılmamalıdır. Özel formülleri sayesinde güneş paneli temizleme solüsyonları anti statik korumayı devam ettirmektedir. Aynı zamanda yağ çözücü özelliğe sahiptir bu da hayvan dışkılarının kolaylıkla çözünmesini sağlamaktadır. Güneş paneli temizlik ve bakımı her sen düzenli olarak yapılmaz ise enerji verimliliği her geçen sene giderek daha da azalacaktır.

 

Add Comment

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×