Güneş 200 milyon km uzaklıktan dünyaya 9 dakikada ulaşan ufak enerji paketlerini yaymaktadır. Her bir saat içinde dünyamızın 1 yıllık enerji gereksiniminin tamamını karşılamaya yetecek enerji dünyamıza ulaşmaktadır. Bundan dolayı günümüzde solar elektrik sistemi çok önemli bir kaynak haline geldi.

Snk Yapı

31 Mayıs 2018 itibariyle 87.042 MW, Güneş Enerjisi Santrallerinin toplam kurulu kuvveti 4.704 MW’tır. Buna göre Solar Elektrik Santrallerinin Türkiye’nin elektrik kurulu kuvvetindeki payı %5 seviyesindedır. Solar enerji teknolojisinin defalarca kez ilerlemesi ve solar panel ve başka solar ekipmanların maliyetlerinin devamlı olarak düşmesi ile güneşin enerjisinin bolluğundan faydalanabilme imkanımız çoğalmaktadır.

[International Energy Agency–IEA] Uluslararası Enerji Ajansı – 2017 yılında yayınladığı bir rapora göre solar elektrik başka kaynakların tamamını geride bırakarak dünyanın en süratli ilerleyen enerji kaynağı durumuna gelmiştir. Önümüzdeki senelerde güneş enerjisi ile imal edilen ürünler ile daha iyi göreceğiz.

Solar Elektrik Sistemi Hangi Malzemeden Yapılır?

Fotovoltaik solar paneller (PV Panel) solar hücrelerden meydana gelir. Solar hücreler de başka yarı iletkenler gibi silisyum malzemesinden üretilir. Solar hücreler tıpkı akülerde bulunduğu gibi elektrik üretmek üzere biri pozitif, öteki tarafı da negatif İki tabaka biçiminde üretilir.

Solar Modüller Nasıl Enerji Üretir?

PV solar modüller DC (Doğru Akım) elektrik imal ederler. DC akımda elektronlar bir elektrik kısmında tek yönde hareket ederler. Pile bağlı bir lamba örnek olarak da; elektronlar pilin eksi ucundan lamba üstünden artı uca doğru hareket eder.

Alternatif (AC) akımda ise bir arabanın motorunun silindiri gibi, periyodik olarak ters yönde itilir ve çekilmektedir. Bir bobin tel bir mıknatısın anında yanı başında döndüğünde jeneratörler AC elektrik imal ederler. Gaz ya da dizel hidroelektrik, kömür, nükleer, yakıt, yel ya da güneş enerjisi gibi birçok değişik enerji kaynağı bu jeneratörün kolunu çevirebilir. Uzun uzaklıklara iletimin seçenek akımla daha düşük maliyetli olması sebebiyle, elektrik şebekelerinde AC, DC’ye tercih edilmiştir. Solar modüller (DC) elektrik üretmektedir. bu elektriği AC şebeke elektriğine nasıl çevirirriz? İnverter (evirici) kullanarak çevirebiliriz.

Add Comment

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×