Solar enerji; güneş enerjisinin elektrik enerjisi ve diğer enerjiler yerine kullanılmasıdır. Kullanımı hızla artan solar enerji, dünyadaki en hızlı gelişen enerji sistemi olmuştur. Solar enerji kurulumu ve kullanımı her geçen gün yeni sistemlerle geliştirilmektedir.

Solar enerji; termal enerji ve elektrik enerjisi olarak 2 alanda kullanım sağlamaktadır. Termal enerji olarak kullanım; su ısıtma yoluyla sıcak su elde etmek, yapıların ısıtılması, sanayi tesislerinde kurutma işlemleri gibi pek çok alanda fayda ve işlev sağlamaktadır. Elektrik enerjisi olarak kullanım; doğrudan ve dolaylı olarak elektrik üretiminin sağlanmasıdır. Dolaylı yöntemde, ısıl yöntem aracılığıyla elektrik üretilirken, doğrudan yöntemde ise başka bir aracı ve dönüşüm olmadan direkt elektrik üretimi sağlanmaktadır.   

Solar Enerji Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Solar enerji üretimi her geçen gün kullanımı yaygınlaşan ve gelecekte sadece bu enerji türünün kullanımının kaçınılmaz olacağı sistemdir. Solar enerji kullanmanın avantajları şunlardır:

1- Çevre için en zararsız enerji sistemidir. Çevreye hiçbir zehirli atık salınımı olmamakta ve çevre kirliliği oluşturmamaktadır.

2- Kullanımı ücretsizdir. Güneş doğada doğal olarak bulunduğu ve ücretsiz olduğu için solar enerji hiçbir ücrete tabii değildir.

3- Solar enerji kurulumu bulunan yapılar, diğer yapılara göre daha değerli olmaktadır.

4- Garantisi en fazla olan enerji sistemidir.

5- Enerjisi dışa bağımlı ülkeler için ücretsiz ve bağımsız olarak kullanılabilecek en güzel sistemdir.

6- Solar enerji, kurulum maliyeti düşük sistemlerdir. Kısa vadede kendini amorte ederek ücretsiz ve sınırsız kullanıma geçer.

7- Montajı kolay sistemlerdir.

8- Bakım süresi geniş aralıklı, bakım maliyeti oldukça azdır.

9- Kullanılmayan bahçe veya çatı gibi yerler sistemin kurulması için oldukça elverişli olduğundan, bu alanların işlevselliği arttırılmış olur.

Solar Enerjinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Solar enerji bireysel olarak kullanılabileceği gibi, ticari amaçlı da kullanılabilmektedir. Ülkemizin uzun süre güneş ışığı alan bir ülke olması nedeniyle kullanım yerleri çok fazladır. Snk Solar enerji olarak devamlı işimizi yapmaktayız. Bu alanlar şunlardır:

– Tarım arazileri: solar enerji, tarım arazilerindeki elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik oldukça işlevsel sistemlerdir.

– Ev ve işyerleri: solar enerji, tüm mekanlardaki elektrikli eşyaların, aydınlatma ve ısıtmanın çalışmasını sağlar.

– Ticari olarak solar enerji: solar enerji satılarak gelir elde etmek de mümkündür.

Add Comment

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×