Günümüzde solar montaj sistemi, her anlamda en önemli konular arasında bulunmaktadır. Yaşam alanları ve çalışma alanlarında da düzenli, kullanımı ve aynı zamanda uygun fiyatlı enerjiye olan talep de artmaktadır. Bu konuda kullanılan en yaygın sistem, Solar sistemler kurarak, güneş ışıklarından faydalanmaktır.

Bu konuda pek çok işyeri ve ev, solar montaj sistemi kullanmaktadır. Bunun nedenlerine bakıldığında ise şu nedenler görülmektedir.

Neden Solar Montaj Sistemi

  • Bu sistem, kurulum bakımından oldukça hızlı kurulmaktadır.
  • Sistem çevreyi kirletmemektedir. Bunun tam aksine çevreci bir uygulamadır.
  • Güneş sistemleri, fiyat olarak en uygun seçenekler arasında bulunmaktadır.
  • Solar sistemler su ısıtılmasından, yapılarda elektrik ihtiyacının sağlanmasına kadar çeşitli kullanım alanı bulmaktadır.

Solar montaj sistemi, yaşam alanları ve ticari faaliyetler adına farklı şekillerde kurulmaktadır. Bu seçeneklerden yaşam alanlarında kullanılan solar montaj sistemleri, eğimli çatı montajı en sık kullanılan seçenekler arasında yer almaktadır. Evlerde tercih edilen solar montaj sistemleri, özellikle son yıllarda büyük artış gösteren sistemler arasında bulunmaktadır. Bu solar montaj sisteminde raysız montaj, raylı montaj ve paylaşımlı ray sistemleri mevcuttur.

Bu seçenekler arasından raysız montaj sistemlerinde, ilgili modüller çatıya monte edilirken raylardan yararlanılmamaktadır. Burada, vida ve cıvatalar sayesinde bağlantı yapılmaktadır. Bu seçenek, solar montaj sistemi içerisinden en çok tercih edilen sistemdir. Raylı sistemde ise, paneller kelepçe setleri ile raylara bağlanmaktadır.

Snk Yapı

Son seçenek olan paylaşımlı ray sistemi, raylı montajın bir türü olarak görülmektedir. Burada panellerin, modül sıralarına ihtiyaç duyması durumunda bir araya getirilerek, hareket etmek için tek ray kullanmaktadır.

Solar montaj sistemlerinin tercih edilmekte olduğu bir diğer yer de, ticari faaliyetler olmaktadır. Böylece işletmeler, binalarında kullandıkları enerjinin bir miktarını kendileri karşılayarak, masraflarını düşürebilmektedir. Ticari uygulamalarda, en çok balastlı taban montaj sistemi tercih edilmektedir. Bu sistemde öncelikle, beton bloklar konumlandırılmaktadır. Ardından bu bloklar kullanılarak veya tavana monte edilerek, çelik yapılar hazırlanmaktadır. Burada çatının, balastlı montaj sisteminin ağırlığına dayanması en önemli konu arasındadır. Bu nedenle düz olan bu çatılarda beton kullanılarak, çatının söz konusu sisteme dayanması sağlanmaktadır.

Add Comment

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×