Solar Uygulama

pastedGraphic.png

Solar Uygulamalar

Temel güneş enerjisi uygulamalarından bazıları şunlardır: 

  • Güneş enerjili su ısıtma 
  • Binaların güneş enerjisi ile ısıtılması 
  • Güneş damıtma 
  • Güneş enerjisi pompalaması 
  • Tarımsal ve hayvansal ürünlerin güneş kuruması 
  • Güneş fırınları 
  • Güneş enerjisi ile pişirme 
  • Güneş enerjisi ile elektrik üretimi 
  • Güneş enerjisi ile elektrik üretimi 
  • Güneş enerjisi yeşil evleri

Güneş Enerjisi İle Su Isıtma:

Bir güneş enerjili su ısıtma ünitesi, güneşin genel yönüne bakan ilişkili bir metal boruya sahip karartılmış bir yassı metal levha kollektörünü içerir. Plaka toplayıcının üstünde şeffaf bir cam kapak ve altında bir ısı yalıtımı tabakası vardır.

Bu sıcak su, ilgili metal boru aracılığıyla depolama tankına verilir. Bu su ısıtma sistemi genellikle otellerde, konukevlerinde, turist bungalovlarında, hastanelerde, kantinde ve evsel ve endüstriyel ünitelerde kullanılır.

Güneş damıtma:

Kurak yarı ve kıyı bölgelerinde içme suyu azlığı vardır. Bu bölgelerdeki bol güneş ışığı, tuzlu suyun, güneş damıtma yöntemi ile içilebilir damıtılmış suya dönüştürülmesi için kullanılabilir. Bu yöntemde, güneş ışınımı, şeffaf, hava geçirmez bir cam kapak vasıtasıyla, tuzlu su içeren bir sığ kararmış havzaya verilir.

Güneş enerjisi pompalaması:

Güneş enerjili pompalamada, güneş enerjisiyle üretilen güç, sulama amaçlı su pompalamak için kullanılır. Su pompalama gereksinimi, bu dönemde artan güneş ışınımlarına denk gelen yaz aylarında en fazladır ve bu nedenle sulama için en uygun yöntemdir. Güneş ışınlarının düşük olduğu sert hava koşullarında, su pompalama gereksinimi de ürünlerden gelen transpirasyon kayıpları da düşük olduğundan nispeten düşüktür.

Güneş Fırınları:

Bir Güneş fırını içinde, eğimli bir yüzeye yerleştirilmiş bir dizi heliostat (dönebilen aynalar) kullanılarak güneş ışınlarının bir numuneye konsantre edilmesiyle yüksek sıcaklık elde edilir. Güneş fırını, alevlerin ve elektrik akımlarının bulunduğu laboratuarlarda, seramiklerin özelliklerini ölçülebilen aralığın üzerindeki aşırı yüksek sıcaklıklarda çalışmak için kullanılır.

Güneşli Pişirme:

Pişirme amacıyla kömür, gazyağı, pişirme gazı, yakacak odun, gübre pastaları ve tarımsal atıklar gibi çeşitli yakıtlar kullanılmaktadır. Enerji krizi nedeniyle, bu yakıtların arzı bozuluyor (odun, kömür, gazyağı, pişirme gazı) ya da pişirme amacıyla boşa harcanmayacak kadar değerli. Bu, pişirme amaçlı güneş enerjisinin kullanılmasını ve güneş ocaklarının geliştirilmesini gerektiriyordu. Basit bir güneş fırını, düz plaka kutu tipi güneş fırınıdır.

Güneş Enerjisi Üretimi:

Elektrik enerjisi veya elektrik fotovoltaik hücreler vasıtasıyla doğrudan güneş enerjisinden üretilebilir. Fotovoltaik hücre, güneş ışığının fotonlarını doğrudan elektriğe dönüştürmek için kullanılan bir enerji dönüştürme cihazıdır. Güneşten gelen fotonları emen, yüksek enerjili serbest elektronlar üreten yarı iletkenlerden yapılmıştır.

Güneş Enerjisi Üretimi:

Güneş ısıl enerji üretimi, güneş enerjisinin ısıl enerji yoluyla elektriğe dönüştürülmesi anlamına gelir. Bu prosedürde, güneş enerjisi ilk olarak çalışan bir sıvıyı, gazı, suyu veya diğer herhangi bir uçucu sıvıyı ısıtmak için kullanılır. Bu ısı enerjisi daha sonra bir türbinden mekanik enerjiye dönüştürülür. Sonunda bir türbine bağlanmış geleneksel bir jeneratör, bu mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür.

Güneş Havuzları ile Güç Üretimi:

Bir güneş birikintisi, güneş ışınımını toplamak, absorbe etmek ve ısı olarak depolamak için kullanılan doğal veya yapay bir su kütlesidir. Çok sığdır (5-10 cm derinliğinde) ve radyasyon emici (siyah plastik) bir tabana sahiptir. Güneş ışınımının girişine izin vermek için üzerinde kavisli bir cam elyaf kaplaması vardır, ancak radyasyon ve taşınım (hava hareketi) nedeniyle kayıpları azaltır. Havuzun altına bir yalıtım malzemesi yatağı verilerek zemine ısı kaybı en aza indirilir.

Güneş Enerjisi Evleri:

Yeşil bir ev, güneş kollektörü görevi gören ve bitki yetiştirmek için güneş ışınım enerjisi kullanan saydam malzeme (cam veya plastik) ile kaplanmış bir yapıdır. Sera içerisindeki sıcaklığı kontrol etmek için ısıtma, soğutma ve havalandırma cihazlarına sahiptir.

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×