Sss

Solar Enerji Nedir?

Solar enerji, güneş enerjisini ifade etmekte olan bir kavramdır.

Solar Enerjinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde, enerji üretmek için yenilenemeyen kaynaklar tüketilmektedir. Bunlar kömür ve petrol gibi ürünlerdir. Bugün bunların hem bize, hem de dünyamıza pek çok zarar verdiği bilinmektedir.  Bu nedenle solar enerji, tüm dünyada yeni enerji türü olarak yükselmektedir.

Bunun nedeni, solar enerjinin sınırsız ve yenilenebilir bir enerji olmasında saklıdır. Diğer enerji türleri maddi yönden daha pahalıyken, solar enerji sistemleri daha ekonomik olmalarıyla bilinmektedir. Buna ek olarak herhangi bir kirlilik bırakmaması nedeniyle hem bakımı daha kolay yapılabilmekte, hem de dünyamıza hiçbir zarar vermemektedir. Eğer solar paneller eğimli olarak kurulmuşsa, yağmurlarda kendi temizlendiği için oldukça rahat sistemler olmaktadır.

Solar Enerji Sistemlerinin Dezavantajları Var Mıdır?

Solar enerji, elektrik üretebilmek için tüm kaynağı güneş ışıklarından almaktadır. Burada güneş ışınlarının, panellere geldiği açı önemsiz olsa da, yıl içerisindeki güneşli gün miktarı sistemlere doğrudan etkilemektedir.

Böylece solar enerji sistemlerinden alınan verim, kış aylarında göreceli anlamda daha düşükken, yaz günlerinde maksimum verim sağlanmaktadır. Ancak bu, tamamen doğal bir olaydır. Bunun haricinde sistemin kendisi, dezavantajlı bir durum bulundurmamaktadır.

Solar Enerji Sistemleri Nasıl Çalışmaktadır?

Solar sistemlerde ilk olarak güneş ışıkları, solar modüllere düşmektedir. Ardından solar paneller aracılığı ile ışık, DC, yani doğru akıma çevrilmektedir.  Ardından bu akım, invertere yollanmaktadır. İnverterde DC akımı, AC akım, yani alternatif akıma çevirilerek evlerde kullanılmaya uygun olmaktadır.

Tüm bu işlemler, hızlı bir şekilde gerçekleştiği için herhangi bir zorluk yer almamaktadır.

Solar Enerji Sistemini Kullanmadığımız Zaman Ne Olur?

Eğer güneşli bir yaz gününde evde değilseniz, akıllara gelen ilk soru üretilen elektrikten nasıl faydalanılacak olduğudur. Burada evlerinize solar enerji sistemi kurulduğu anda, sayaçlarınız da çift yönlü sayaçlar ile değiştirilmektedir. Bunun anlamı, elektrik şebekesiyle alışveriş halinde olmanızdır.

Bu sayede evlerde üretilmekte olan elektrik enerjisi, fazla üretildiği takdirde elektrik şebekesine yollanmaktadır. Solar tipte olan bu elektrik enerjisi, böylece elektrik dağıtım kuruluşuna satılmaktadır. İlgili kurumdan her ay, satılan bu enerjiye denk olan ücret de alınmaktadır.

Bu sayede evde olmasanız da, fazladan üretilen enerji kuruma satılacağı için ay sonunda bir ücret elde edilecektir.

Solar Enerji Sisteminde Üretilen Elektrik Ne Kadardır?

Bu sistemlerde üretilen elektrik, temel olarak güneşe bağlıdır. Bu da günün her saatinde farklı elektrik üretimi anlamına geldiği gibi, mevsimlere göre de değişmektedir. Kış aylarında üretilen elektrik, güneşli gün sayısının az olmasına binaen daha az, yaz günlerinde güneşlenmenin çok olduğu için fazla olmaktadır. Ancak sistemin ürettiği elektrik, bir evin ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.

 

Call Now ButtonHemen Teklif Al
×